Spousta lidí ráda cestuje. Po horách, po cizích zemích, po Evropě. Avšak ti, co chtějí jet dál než je schengenský prostor, si už většinou musí vyřídit vízum. Dokonce i ti co jedou do Ruska. I když se Rusko dělí na evropskou a asijskou část, pořád je to stát, který s Evropskou unií nemá nic společného, tudíž člověk, který chce vyjet směr Petrohrad, Moskva, Novgorod, musí si vyřídit vízum do Ruska.

Jak vůbec funguje vyřizování ruského víza? Existují dvě možnosti:

1)      přes úřady, což znamená fronty, spousta časů a nervy

2)      přes internet, stačí pár kliknutí a vygůglování si výrazu víza do Ruska a hned vám internet nabídne plno stránek různých agentur, které se na víza do Ruska přímo specializují

Najdeme si tedy příslušnou stránku, která se zabývá ruskými vízy, a můžeme se pustit do vyřizování.  Je důležité si uvědomit, na jak dlouhou dobu chceme do Ruska jet. Vydává se totiž hned několik druhů víz, které se od sebe liší nejen jejich délkou, ale hlavně druhem pozvání. Je tedy nutné se rozhodnout pro druh pozvání, protože parametry víza jsou založeny právě na parametrech pozvání.  Dále je také dobré si promyslet a posléze vybrat druh konzulátního poplatku: STANDART nebo EXPRES.  Na stránkách společností, které poskytují víza do Ruska, nebo jiná víza, se většinou nachází i kalkulačka, které počítá cenu. Případný klient si tedy zde může i spočítat, kolik ho to bude stát.

Dále je nutné si připravit formuláře, které se předkládají konzulátu (vyplněnou vízovou anketu  a fotografii, pozvání, potvrzení o cestovním pojištění, pas a kopii pasu). Cestovní pojištění a pozvání však může zařídit i daná společnost, tedy, pokud tuto službu nabízí. Pak následuje vyplnění formuláře, kde si zároveň klient zvolí způsob platby, předání podkladů a vyzvednutí pasu s vízem do Ruska. Zvolená firma klientovi objednávku potvrdí a ten už pak může očekávat objednanou službu.

Doba dodání víza do Ruska závisí na době procesu přípravy pozvání  a na délce zpracovávání víz konzulárním úřadem. Příprava pozvání většinou trvá od 0 do 30 dnů podle toho, o jaký druh pozvání se jedná), na režimu – běžná doba, express, také výrazně záleží na dodavateli pozvání. Oficiálně uváděná doba zpracovávání víza na ruském konzulátu je 10 kalendářních dnů.

Zkušenosti z cest