Jak vyřídit vízum do Ruska

Spousta lidí ráda cestuje – po horách, do dalekých exotických zemí nebo jen tak po Evropě. Pokud i vy patříte mezi ty, které lákají vzdálené země, budete s největší pravděpodobností potřebovat vízum. I když se Rusko dělí na evropskou a asijskou část, pořád je to stát, který s Evropskou unií nemá nic společného. Ať už vás tedy láká Petrohrad, Moskva nebo Novgorod, musíte si před odletem vyřídit ruské vízum.

Jak vůbec funguje vyřizování ruského víza? Existují dvě možnosti:

  1. zajistit si vízum svépomocí přes úřady, což znamená dlouhé fronty, spoustu času a možná i nervů
  2. přes internet, kdy za vás vízum do Ruska zprostředkuje specializovaná agentura

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, doporučujeme najít specializovanou agenturu, která se zabývá zprostředkováním ruských víz a má s touto destinací dostatek zkušeností. Dále je důležité uvědomit si, na jak dlouhou dobu chceme do Ruska vycestovat. Vydává se totiž hned několik druhů víz, které se od sebe liší nejen jejich délkou, ale hlavně druhem pozvání.

Dále je dobré promyslet si, jak rychle vízum potřebujete a podle toho si vybrat druh konzulárního poplatku. Na výběr máte dva: STANDARD nebo EXPRESS.  Na stránkách společností, které poskytují víza do Ruska se většinou nachází i kalkulačka, díky které si spočítáte výslednou cenu včetně všech dodatečných poplatků.

Dále je nutné si připravit formuláře, které se předkládají konzulátu (vyplněnou vízovou anketu a pasovou fotografii, pozvání, potvrzení o cestovním pojištění, pas a kopii pasu). Cestovní pojištění a pozvání však může zařídit i daná společnost, která vám vízum do Ruska zařizuje. Poté následuje vyplnění formuláře, kde si klient zvolí způsob platby, místo předání podkladů a vyzvednutí hotového pasu s vízem.

Doba dodání víza do Ruska závisí na době procesu přípravy pozvání a na délce zpracovávání víz konzulárním úřadem. Příprava pozvání většinou trvá od 2 do 30 dnů podle toho, o jaký druh pozvání se jedná. Dále záleží na zvoleném režimu vyřízení – běžná doba u STANDARD, nebo zrychlená u EXPRESS. Oficiálně uváděná doba zpracovávání víza na ruském konzulátu je 10 kalendářních dnů.

Zkušenosti z cest